Amazon FBA Nedir?

Amazon FBA Nedir?

Amazon tarafından sunulmuş olan bu hizmette sizin satın almış olduğunuz ürünler Amazon depolarında saklanır. Sipariş geldiği durumlarda sizin adınıza paketlenir ve sipariş vermiş olan müşterilere gönderilir. Bu hizmetten faydalanmak için Amazon üzerinde satış yapan bir satıcı olmaya gerek yok. Satışlarını online olarak gerçekleştiren herhangi bir perakendeci de bu hizmeti kullanabilir. FBA’nın açılımı Fulfilment by Amazon’dur. Bu hizmet ile günümüzde pek çok online satıcı FBA’yı kullanmakta ve ek ücretler ödeyerek depolama, paketleme, nakliye ve iade gibi tüm işlemleri Amazon şirketine yaptırmaktadır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir uygulama olmamakla birlikte, ABD’de Amazon kullanmakta olan satıcıların yaklaşık olarak yüzde 70'lik kısmı FBA hizmetinden faydalanır. Son yıllarda Amazon’un ülkemizde daha yaygın kullanılmaya başlaması ile birlikte FBA da yaygınlaşmaya başladı.

Amazon FBA’nın Avantajları ve Dezavantajları

Amazon FBA kullanıcılarına büyük avantajlar sunduğu gibi, elbette bazı dezavantajları da bulunuyor. FBA’nın kullanıcıları için sunmuş olduğu avantajları şu şekilde listelenebilir:

 • Hem lojistik hem de nakliye konusunda son derece kaliteli bir hizmet verilmektedir,
 • İndirimli kargo ücretlerinden yararlanmanız mümkün,
 • İade işlemleri ile uğraşarak vakit kaybetmeniz gibi bir durum söz konusu değil,
 • Dış kaynaktan aldığınız kusursuz bir müşteri hizmetine sahip olursunuz,
 • Sınırsız bir depolama alanına son derece uygun fiyatlarla sahip olursunuz,
 • Müşterilerinize ücretsiz Amazon Prime hizmetleri sunabilirsiniz,
 • Amazon’un pek çok depo ve yerine getirme merkezi bulunur ve bu merkezlerin her birine ulaşım sağlayabilirsiniz.

FBA uygulamasının sunmuş olduğu dezavantajlar ise şu şekilde:

 • Hem depolama, hem de yerine getirme işlemleri için ayrı ayrı ücretlendirme yapılır,
 • Eğer sahip olduğunuz ürünleri 6 aydan fazla bir süre depoluyorsanız, 6 ay sonunda ek ücret ödemeniz gerekmektedir,
 • FBA uygulamasında iade işlemleri oldukça kolaydır, bu yüzden sık sık iade işlemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz,
 • Depolama işlemi için ürünlerin sizin tarafınızdan özenle hazırlanması ve paketlenmesi gerekir,
 • Gönderilerin takibini yapmak zor olabilir,
 • FBA’nın çeşitli eyaletlerde yerine getirme merkezleri bulunur, bu sebeple satış vergisini hesaplamak oldukça zor olabilir.

Her ne kadar bu gibi dezavantajlara sahip olsa da, Amazon FBA’nın gelecekte daha fazla kullanılacağı düşünülüyor. Gelecekte dezavantajların ortadan kalkma ihtimali de olabilir.

Amazon FBA Kullanmak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

Eğer FBA kullanmak istiyorsanız, bunun için öncelikle bir Amazon satıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında bir Amazon Lojistik kurmanız gerekiyor ve bunun için de yapmanız gereken şey Seller Central’de (Satıcı Merkezi) oturum açmanız gerekiyor. Eğer FBA yapmak istiyorsanız, bunun için öncelikle hedef olarak belirlediğiniz ülkede bir VAT kaydınız olmanız gerekiyor. Eğer bir VAT kaydınız yoksa bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda Amazon sizi yönlendirecektir.

Tüm bu süreci tamamladıktan sonra ürünlerinizi Amazon paketleme koşullarına da uygun olacak şekilde hazırlamanız gerekiyor. Bunun için de Manage Inventory sayfasına gidin ve burada size sorulan soruları cevaplayın. Bu sayfada size sorulacak olan sorular şu şekilde:

 • Ürünlerinizin toplam sayısı.
 • Ebatları ve ağırlıkları ile birlikte toplam koli sayısı,
 • Kolilerin içindeki ürünlerin paketli olup olmadığı. Amazon sizden müşteriye göndermek için değil, taşıma ve depolama sürecinde ürünlerinizin zarar görmemesi için ürünlerinizi paketli şekilde teslim etmenizi istemektedir.
 • Ürünlerin üzerinde barkod olup olmadığı. Eğer bu işlemi siz yapmak istemezseniz, Amazon’un bu işlem için sizden istediği ücret ürün başına 0.20 USD.
 • Ürünlerin çıkışının gerçekleştiği adres.

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra FBA süreci işlemeye başlar. Bu süreç şu sırayla işlemektedir:

 • Satış yapmak üzere hazırlamış olduğunuz tüm ürünler, Fulfilment Centers adı da verilen FBA depolarına gönderilir.
 • Göndermiş olduğunuz ürünler FBA depolarında belirli bir düzene göre sıralanarak listelenir.
 • Müşteriler sizin ürünlerinden herhangi birini sipariş ettiğinde ürünün paketlenmesi, teslimatı ve satış sonrası destek hizmetlerinin tamamı Amazon tarafından gerçekleştirilir.

Amazon FBA’nın çok da kompleks olmayan, basit bir süreci bulunur. Bu yüzden de yeni bir iş alanı olarak hem dünyada hem de ülkemizde yaygın şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Amazon FBA Ücretlendirmeleri

Amazon’un çok geniş bir ücretlendirme listesi bulunuyor. Tüm bu ücretlendirme listesine Amazon ücretlendirme sayfası üzerinden ulaşmanız mümkün. Normal boy ve büyük boy olarak ikiye ayrılan bu ücretlendirme listesindeki ortalama fiyatlar ise şu şekilde:

 • Paketleme ve gönderme ücretleri: Herhangi bir ürününüz için sipariş geldiği zaman paketleme ve gönderme işlemleri için 3.62 USD’lik bir ücretlendirme mevcut.

 • Geri alma ve imha ettirme ücretleri: Eğer depoya göndermiş olduğunuz bir ürünü geri almak isterseniz, bunun için ürün başına 0.50 USD ödemeniz gerekiyor. Eğer depoda bulunan bir ürünü imha ettirmek isterseniz bunun için ürün başına ödemeniz gereken ücret 0.10 USD.

 • Müşteri iadesi ücretleri: Eğer satmış olduğunuz bir ürün müşteri tarafından iade edilirse, bu durumda ödemeniz gereken ücret 3.62 USD.

 • Depolama ücretleri: Depoda tuttuğunuz ürünlerin ebatlarına göre farklı ücretlendirme seçenekleri bulunur. Örneğin 1 inç boyutundaki bir ürün için aylık ödemeniz gereken rakam 2.40 USD olarak belirlenmiştir.

Bu fiyatlandırmadan da görüldüğü üzere her ne kadar paketleme ve gönderme işlemleri çok pahalı olmasa da, iade ve depolama ücretleri bazı küçük satıcılar için sorun yaratmaktadır. Dolayısıyla bu işten kar elde edebilmeniz için 20 dolar ya da daha yüksek fiyatlardan satabileceğiniz ürünleri tercih etmeniz gerekiyor.

Amazon FBA Satışlarının Vergilendirilmesi

Amazon FBA satışlarınız üzerinden elde etmiş olduğunuz gelirin vergisini mutlaka ödemeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle satmak üzere satın almış olduğunuz ürünlerin faturasını almanız çok önemli. Çünkü bu faturalar aynı zamanda sizin maliyetinizi hesaplamak için kullanılıyor. Burada sizin almış olduğunuz ürünler Amazon üzerinden satılıyor, Amazon ürünün değeri üzerinden kendi komisyonunu alıyor ve kalan tutarı da size gönderiyor. Burada aslında yapılması gereken en doğru hamle, ürün satıldığı anda ürünün satış fiyatı üzerinden bir gelir beyanı sunmaktır. Bu gelirden alış ve komisyon masraflarını düşerek bir gelir beyanında bulunmanız mümkün.

Bunu gerçekleştiremediğiniz durumlarda hesabınıza yatan para üzerinden; size parayı gönderen Amazon olduğu için Amazon’a fatura kesmeniz gerekir. Bu fatura Amazon’a gönderilmek amacıyla değil, yapılan işlemin Türk Vergi Mevzuatına uygun olması amacıyla kesiyorsunuz. Bu durum biraz da Google reklam gelirlerinin vergilendirilmesine benziyor. Burada uzmanlar tarafından önerilen 1 yıl süreyle beklemek ve nihayetinde gelen tutarları Vergi Dairesine beyan etmek. Hemen ardından da bir vergi mükellefiyeti oluşturulabilir.

Bu arada unutmadan belirtmekte fayda var. Sizin Amazon’a kesmiş olduğunuz fatura üzerinde KDV’nin bulunmaması gerekiyor. Çünkü bu işlem, yurt dışında gerçekleşmiş bir işlem. Bir diğer yandan, siz eğer Çin’den bir ürün alıp Amerika’ya sattıysanız, bu durumda Çin’den gelen faturayı mutlaka mali müşavirinize ulaştırmanız gerekiyor.

Eğer siz de FBA işlemleri yapmak isterseniz ve bu konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilir ve kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını bizden alabilirsiniz...

Muhasebe Ücreti Öde
E-Mükellef Girişi